Rodzina na Swoim: kredyt mieszkaniowy z dopłatą

Szukaj:


Rynek kredytowy – reaktywacja

Objęcie programem „Rodzina na swoim” osób samotnych oraz obniżenie wysokości obowiązkowych rezerw bankowych to działania, które mają służyć zintensyfikowaniu słabnącej akcji kredytowej.

Projekty poselskich ustaw i nowe postanowienia Rady Polityki Pieniężnej mają przyczynić się do poprawy sytuacji na rynku kredytów hipotecznych.

Do preferencyjnego kredytu hipotecznego z państwową dopłatą obecnie mają dostęp tylko, nie posiadające własnego mieszkania ani domu, małżeństwa i osoby samotnie wychowujące dzieci. Na pomoc rządu w spłacie odsetek nie mogą liczyć dziś osoby samotne. Czytany niedawno w sejmowej Komisji Infrastruktury projekt nowelizacji ustawy o finansowym wsparciu rodzin przewiduje zmiany w tym zakresie. Według propozycji posłów Lewicy, o kredyt mogłyby się ubiegać osoby samotne i bezdzietne. Tą najatrakcyjniejszą obecnie na rynku pożyczkę mogłyby zaciągać także osoby pozostające w nieformalnych związkach i tzw. single, którzy stanowią w naszym kraju aż 5-milionową grupę.

Dotąd kredyt w ramach programu „Rodzina na swoim” można było uzyskać w PKO BP, Banku Pekao SA, Banku Pocztowym, SKOK, Banku BPS i kilku mniejszych instytucjach. Niedawno dołączyły do nich kolejne: Alior Bank, Getin Bank, DomBank Hipoteczny oraz Pekao Bank Hipoteczny. Dostępności kredytu sprzyja też zwiększenie w kwietniu br. limitu cenowego dla mieszkań objętych programem oraz spadek cen nieruchomości sięgający w niektórych przypadkach nawet kilkudziesięciu procent. – Analitycy rynku szacują, że w skali całego kraju nawet połowa lokali może spełniać kryterium cenowe wymagane dla kredytu z rządową dopłatą. Ze względu na jego popularność, podobnie jak większość inwestorów, wyselekcjonowaliśmy część mieszkań na osiedlu Wola Prestige na warszawskiej Woli i objęliśmy je specjalną promocją, aby kwalifikowały się do zaciągnięcia go – przyznaje Marzena Nawrocka, kierownik Działu Sprzedaży i Marketingu Home Invest.

Zdaniem ekspertów, do ożywienia na rynku kredytowym przyczyniłoby się obniżenie przez NBP poziomu obowiązkowej rezerwy banków, stopy depozytowej i wyemitowanie obligacji długoterminowych. Dlatego Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o obniżeniu od 30 czerwca stopy rezerwy obowiązkowej z 3,5 do 3 proc. Procentu zebranych depozytów jaki banki muszą utrzymywać na rachunku w NBP. W rezultacie tego posunięcia do banków trafi dodatkowo ponad 3,5 mld zł. Wcześniej przez kilka tygodni NBP prowadził z bankami intensywne konsultacje w ramach przygotowywania „Paktu na rzecz rozwoju akcji kredytowej”. Obniżenie rezerwy obowiązkowej było jednym z głównych postulatów banków, w zamian za co oczekiwane jest od nich właśnie pobudzenie akcji kredytowej.

Źródło: www.homeinvest.pl

VN:F [1.8.3_1051]
Ocena: 0.0/10 (0 głosy)

Komentarze: jedna opinia - “Rynek kredytowy – reaktywacja“

Dodaj opinię:

Może zainteresują Cię również:

    No related posts
video komentarz
Inteligo

Poradnik kredytowy

Partnerzy

Na forum kredytów mieszkaniowych i hipotecznych

Najtańszy kredyt mieszkaniowyNajtańszy kredyt mieszkaniowy
Dowiedz się jak obniżyć ratę kredytu mieszkaniowego oraz jak spłacić kredyt przed terminem wykorzystując system opracowany przez analityka bankowego...


Partnerzy Portalu Finansowego e-Banki