Rodzina na Swoim: kredyt mieszkaniowy z dopłatą

Szukaj:


Rata kredytu z dopłatą może być większa niż „normalnego” kredytu

Wejście nowych banków na rynek kredytów z dopłatą nie spowodowało zaostrzenia konkurencji, a wręcz przeciwnie. Nie dość, że nowe oferty są mniej atrakcyjne, to dodatkowo część banków już wcześniej oferujących kredyty z dopłatą podniosła marże. W efekcie rata kredytu z dopłatą może być wyższa od raty standardowego kredytu w złotych.

Od kwietnia powiększyła się lista banków udzielających kredyt z dopłatą. Do swojej oferty preferencyjne kredyty włączyły Alior Bank, Dom Bank oraz Pekao Bank Hipoteczny. Niestety, dołączenie tych banków do programu „Rodzina na swoim” nie spowodowało zaostrzenia konkurencji i spadku marż. Dwa pierwsze zaoferowały marże znacznie przewyższające poziomy w pozostałych bankach. W Alior Banku marża wynosi bowiem 3,3% lub 3,5%, a w Dom Banku – 5,55% lub 6,15%. W obu przypadkach marża zależy od  wysokości wkładu własnego.

Podwyżki marż

Jeszcze na początku marca średnia marża wynosiła ok. 1,5%, a najniższa wynosiła 1,3% – w Banku Pocztowym. Obecnie średnia marża kredytu z dopłatą wynosi ok. 2,5%. W znacznym stopniu jest ona zawyżana przez oferty nowych banków. Jednak nie jest to jedyna przyczyna tak znacznego wzrostu średniej. Część banków już oferujących kredyt z dopłatą też podniosła marże. W Banku Pocztowym wynosi ona już 1,9%, a w Pekao jest to ponad 3%.

W rezultacie wzrostu marż kredytów z dopłatą może się okazać, że zaciągnięcie takiego kredytu jest mniej korzystne od zaciągnięcia zwykłego kredytu w złotych, aczkolwiek w przypadku tych drugich marże też wzrosły w kwietniu. Obecnie wynoszą średnio 2,8% wobec 2% w marcu.

Większa rata

Z wyliczeń Expandera wynika, że w przypadku kredytu z dopłatą zaciągniętego na kwotę 300 tys. zł (na 30 lat, 25% wkładu własnego, marża 5,55%) w Dom Banku początkowa rata przy uwzględnieniu dopłaty wyniesie 1758 zł. Tymczasem rata tradycyjnego kredytu z marżą 1,35% (taką stawkę oferuje m.in. BZ WBK) wyniesie 1701 zł.

Trzeba też pamiętać, że w przypadku kredytu preferencyjnego dopłaty kończą się po ośmiu latach. Po zakończeniu dopłat (przy założeniu stałości stóp procentowych) rata kredytu z marża 5,55% wzrośnie do poziomu 2611 zł. Przez 30 lat kredytobiorca spłaci w sumie (kapitał plus odsetki) 860,2 tys. zł. Tymczasem zaciągając tradycyjny kredyt z marżą 1,35% spłaciłby 612,5 tys. zł.

Katarzyna Siwek, Jarosław Sadowski

Expander

VN:F [1.8.3_1051]
Ocena: 0.0/10 (0 głosy)

Dodaj opinię:

Może zainteresują Cię również:

    No related posts
video komentarz
Inteligo

Poradnik kredytowy

Partnerzy

Na forum kredytów mieszkaniowych i hipotecznych

Najtańszy kredyt mieszkaniowyNajtańszy kredyt mieszkaniowy
Dowiedz się jak obniżyć ratę kredytu mieszkaniowego oraz jak spłacić kredyt przed terminem wykorzystując system opracowany przez analityka bankowego...


Partnerzy Portalu Finansowego e-Banki